5 zelišč, ki so nepogrešljiva v domači lekarni

Delite z ostalimi:

5 zelišč, ki so nepogrešljiva v domači lekarni

Ali veste, da lahko marsikatero tegobo olajšate in celo pozdravite z običajnimi zelišči, ki rastejo po travnikih in gozdovih? Izbrala sem jih pet, a jih je še mnogo več, ki pozdravijo vsakršne težave. Veliko jih lahko naberemo v naravi, kot je denimo čemaž, kopriva, regrat… Druge pa lahko gojimo na vrtu ali v lončkih na okenski polici in uživamo v njihovem izvrstnem okusu skozi vse leto.

REGRAT

Pri regratu je koristna kar cela rastlina. Njegovi listi in korenine so bogat vir vitaminov in rudnin. Listi vsebujejo veliko vitamina C, kalija, železa, kalcija, magnezija, cinka, fosforja in vlaknin. S svojo grenkobo spodbuja prebavo in odvajanje vode, pomemben je tudi pri razstrupljanju telesa. Skrbi za boljše ravnovesje med dobrim in slabim holesterolom in krepi naš imunski sistem. Spomladi je nadvse slastna solata iz mladih regratovih listov. Iz regratovih cvetov pa si lahko pripraviš regratov med, s katerim si pozimi sladiš čaj.

ČESEN

Že stari Grki so vedeli, da je česen zelo zdrav. Vsebuje kalij, kalcij, fosfor, selen, precej velike količine vitaminov B in C ter beljakovine. Česen je koristen za srce, saj znižuje krvni tlak, ker spodbuja izločanje urina in širi krvne žile. Preprečuje tudi nastajanje krvnih strdkov. Zavira nastajanje holesterola v jetrih, znižuje raven škodljivega holesterola in dviguje raven koristnih lipoproteinov v krvi. Njegovo antibiotično delovanje učinkuje proti bakterijam, virusom in glivičnim okužbam.

TIMIJAN

Timijan je odlična začimba za številne jedi, obenem pa je tudi zelo zdrav. Deluje protibakterijsko in protiglivično, pomirja pa tudi kašelj in lajša izkašljevanje. Priporočajo ga za lajšanje težav pri vnetjih dihalnih poti, pri boleznih želodca in črevesja. Je tudi odličen spodbujevalec imunskega sistema. V kuhinji je predvsem okusen v raznih mesnih jedeh, pa tudi stročnicah, saj uravnava prebavo in izboljša prebavljivost številnih jedi.

ROŽMARIN

Poleg odličnega okusa je rožmarin tudi močan antioksidant, odpravljal pa naj bi tudi prebavne motnje in zmanjšal občutek napihnjenosti. Že od nekdaj se ga drži sloves, da izboljšuje spomin in miselno zbranost. V ljudskem zdravilstvu se uporablja za hitrejše celjenje ran in izpuščajev, izboljšanje prebave in izboljšanje prekrvavitve. Preprečuje prezgodnje izpadanje las in prhljaj. Rožmarin je zelo cenjen kot začimba. Nepogrešljiv je pri zelenjavnih in paradižnikovih jedeh, pa tudi pri mastnih mesnih jedeh. Odlično se poda h krompirju, vsem vrstam rib in morskih jedi, testeninam…

OGNJIČ

Te čudovite rože so poleg okrasa tudi izredno koristne. Pravijo, da zdravi otekline, vnetja in trebušne bolezni. Ognjičev čaj pomaga pri prebavi in pospešuje izločanje žolča v jetrih. Prav tako ga uporabljamo za zdravljenje vseh vrst vnetij, še posebej pri vnetju mandljev, ustne votline in grla. Zaradi protivnetnega in protimikrobnega delovanja ga uporabljamo pri vseh vrstah ran in opeklin. Ognjičevo mazilo pomaga tudi pri zdravljenju suhe kože, vnetja, odrgnin in opeklin. V kuhinji ga lahko dodamo k omletam, sirnim in zelenjavnim jedem.

Popestrite si okus vaših jedi z dodajanjem različnih začimb. Obenem pa boste s tem poskrbeli tudi za svoje zdravje, saj številna zelišča in začimbe spadajo med zdravilne rastline.

Barbara Meža

Delite z ostalimi:

Podobni prispevki

Hrana za boljši jutri

Med 5. in 7. novembrom bo v Ljubljani potekal Evropski simpozij hrane pod naslovom Hrana za boljši jutri. Gre za

Domača super živila

Že nekaj časa je popularno govoriti o super hrani, o super živilih. Žal se to pogosto omenja v zvezi z